Zachowanie

Jak pomóc zwierzakom przetrać sylwestrową noc? 
imageBardzo wiele naszych domowych zwierzaków boi się huku petard i sylwestrowa noc to dla nich traumatyczne przeżycie. Z reguły ta trauma zaczyna się już kilka dni wcześniej kiedy to dzieciaki, które nie mogą doczekać się Sylwestra zaczynają zabawę z fajerwerkami. Wiele osób pyta czy są preparaty, które mogą pomóc zwierzętom. Odpowiedz brzmi - są i można je podzielić na dwie grupy:
Pierwsza to farmakologiczne środki uspokajające przepisane przez lekarza weterynarii. W przypadku zwierząt bardzo silnie reagujących to dobre rozwiązanie jest jednak małe “ale”. Otóż nie wszystkie przepisywane preparaty mają działanie obniżające świadomość. Do takich środków należy Sedalin, który powoduje zniesienie reakcji ruchowych i obronnych ze względu na rozluźnienie mięśni a nie ze względu na uspokojenie psa. Niektóre psy zasypiają po podaniu tego preparatu jednak te, które nie zasną nie mogą uciec ani schować się przed źródłem strachu (działanie Sedalinu można porównać do słynnego Pavulonu - pacjent jest świadomy ale nie może się ruszyć). Zwierzę w takiej sytuacji boi się równie mocno jak bez podania leku, tylko nie jest w stanie uciekać. Udając się więc po lek uspokajający poproś lekarza weterynarii o sprawdzenie i wyjaśnienie Ci sposobu jego działania (musi być opisane na ulotce, ulotkę Sedalinu można znaleźć w sieci).
Druga grupa to suplementy diety mające łagodne działanie uspokajające. Na rynku jest kilka niezłych preparatów o nieco odmiennych sposobach działania. Najbardziej popularne to:
 Stress Out tabletki: (producent: Dermapharm) tabletki zawierające tryptofan, taurynę oraz dziurawiec, tauryna hamuje nadmierne pobudzenie, tryptofan zaś jako prekursor serotoniny zwany inaczej hormonem szczęścia wraz z dziurawcem wspomaga produkcję tego hormonu i zwiększa uczucie zadowolenia. Preparat należy zacząć podawać co najmniej 10 dni przed spodziewanym źródłem stresu (podróżą, Sylwestrem etc).
Stress Out pasta: (producent: Dermapharm) Tu oprócz tryptofanu dodano rumianek, L-teaninę oraz kozłek lekarski. L-teanina działa łagodnie uspokajająco bez ubocznych efektów w postaci otępienia, rumianek i kozłek działają relaksująco i obniżają aktywność układu nerwowego
Zylkene (producent: Vetoquinol) - naturalny preparat o wysokiej skuteczności. Powstał na skutek obserwacji noworodków, które uspokajają się po karmieniu. Naukowcy stwierdzili, że dzieje się to na skutek oddziaływania jednego z produktów trawienia białka mleka. Wyodrębnili więc ten związek w postaci aktywnego biologicznie peptydu i sprawdzili jego skuteczność. Okazało się, że ma on działanie uspokajające także u psów i kotów. Preparat występuje w kapsułkach zawierających smaczny proszek dzięki czemu w przypadku trudności z podaniem kapsułki można jej zawartość po prostu wymieszać z wilgotną karmą. Zaleca się podawać go 1-2 dni przed spodziewanym stresem a u bardziej bojaźliwych zwierząt 5 dni wcześniej.
 Powyższe preparaty można ze sobą łączyć z uwagi na odmienny sposób działania i brak interakcji.
Co można jeszcze zrobić aby ograniczyć dyskomfort zwierzęcia - przed Sylwestrem, na spacerach z psem warto omijać szerokim łukiem dzieciaki bawiące się petardami. W sylwestrowy wieczór dobrze jest urządzić psu legowisko w najbardziej odizolowanym od hałasu pomieszczeniu - może to być na przykład łazienka bez okien. Jeżeli jednak pies źle się w takim pomieszczeniu czuje a chce schować się np do szafy - pozwólmy mu na to. Psom przyzwyczajonym do klatkowania warto okryć klatkę grubymi kocami co ograniczy hałas. Na psy uspokajająco działa żucie więc kość obrośnięta resztkami mięsa czy kong albo inna zabawka napełniona czymś pysznym mogą być dobrym rozwiązaniem aby zająć i jednocześnie zmniejszyć stres u psa. W sylwestrową noc warto puścić w domu dość głośną muzykę, która przynajmniej trochę zagłuszy huk, głośność jednak trzeba dostosować do wrażliwości psa aby nie wprowadzić dodatkowego czynnika stresującego. Na ostatni spacer warto z psem wyjść zanim ludzi ogarnie szał strzelania z petard.

Promocje

Nowości

Sklep internetowy na platformie SKY-SHOP Sklep internetowy
Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie